راهنما

راهنمای خرید بهترین دفتر خوشنویسی

راهنمای خرید دفتر خوشنویسی. کاور scaled

مقدمه

هنر خوشنویسی هنری است که خطاط باذوق و سلیقۀ خود ترسیم می‌کند. این هنر در بیشتر فرهنگ ها، به ویژه در کشورهای اسلامی، جایگاه ویژه‌ای دارد. خطاطی نیازمند ابزارهای خاصی است که دفتر خوشنویسی یکی از ابزارهای مهم در خلاقیت و ارتقای مهارت های هنر خوشنویس است.

هرچند در نگاه اول ممکن است وسیله‌ای ساده به نظر برسد، اما ویژگی‌های آن می‌توانند تأثیر بزرگی بر تجربۀ نوشتن و طراحی خطاط داشته باشد. در این نوشتار به بررسی کاغذهای خطاطی، جلد، اندازه و همچنین به‌تفصیل نکات مفیدی برای انتخاب و خرید بهترین دفتر خوشنویسی خواهیم پرداخت.

انواع مختلف دفتر خوشنویسی و ویژگی های آنها

انتخاب دفتر مناسب در خوشنویسی بسیار بااهمیت است. کاغذهای مختلف خطاطی می‌توانند در نحوۀ نوشتن و تجربۀ خوشنویسی تأثیرگذار باشند.

راهنمای خرید بهترین دفتر خوشنویسی.www .aradbindingco.1

دفتر خوشنویسی خط دار:

دفترهای خط‌دار خوشنویسی گزینۀ بسیار مناسبی برای تمرین و تقویت مهارت‌های خوشنویسی محسوب می‌آید. دفترهای خط‌دار به‌دلیل وجود خطوط نازک و منظم، دفتر تمرین خوشنویسی مناسبی محسوب می‌آیند. این دفترها برای آموزش خوشنویسی و بهبود مهارت‌های نوشتاری کودکان و نوجوانان بسیار مفید هستند.

از طرفی می‌توان به معایب آن از جمله، محدودیت در خلاقیت اشاره کرد. خطوط مشخص در دفتر خطاطی خط‌ دار ممکن است خلاقیت شما را محدود کنند، به خصوص اگر فردی به خوشنویسی هنری علاقه داشته باشد.

راهنمای خرید بهترین دفتر خوشنویسی.www .aradbindingco.2 2

دفتر خوشنویسی با کاغذ سفید:

این نمونۀ انتخابی بسیار مناسب برای خطاطی است که با استفاده از انواع مختلف قلم و رنگ، می‌توانید طراحی ها و نقوش متنوع ایجاد کنید و خوشنویسی خود را به هنری زیبا تبدیل کنید. اگر شما هم به خوشنویسی هنری و نقاشی علاقه دارید، کاغذسفید گزینۀ خوبی به‌حساب می‌آید. دفاتر خطاطی سفید انواع متنوعی دارند:

 • دفترهای خوشنویسی با کاغذ زبر: این نوع کاغذ سطحی زبر دارد که ازنظر تجربی برای خوشنویسی بسیار جذاب است. زبر و خشن بودن سطح کاغذ، به بهتر نوشتن بعضی از کارهای هنری کمک بسزایی می‌کند.
 • دفترهای خوشنویسی با کاغذ متوسط: این نوع کاغذ سطحی متوسط بین کاغذهای زبر و پاک کردن دارد و برای بیشتر کاربردهای خوشنویسی مناسب است. این نوع کاغذ سفید عمدتاً در دفترها و بلاک‌های خوشنویسی یافت می‌شود.
 • دفترهای خوشنویسی با کاغذ پاک کردن یا مات: کاغذ پاک کردن دارای سطحی پاک کردن و مات است که برای خوشنویسی با قلم‌های معمولی یا حتی نوک تیز مناسب تر است. این نوع کاغذ معمولاً در دفترها و کتب خوشنویسی بکار می‌رود.
 • دفترهای خوشنویسی با کاغذ گلاسه : این نوع کاغذ سطحی درخشان دارد که به نوشته‌ها جلوه‌ای زیبا می‌دهد. این نوع کاغذ بیشتر برای پروژه‌های خوشنویسی هنری و تزئینی استفاده می‌شود.
راهنمای خرید بهترین دفتر خوشنویسی.3

دفتر خوشنویسی رنگی

این دفترها امکان خلق نوشته‌های زیبا با صفحات رنگ‌های مختلف را برای شما امکان پذیر می‌کند.

خوشنویسی هنری و نقاشی با قلم‌ها و مواد نوشتاری رنگی معمولاً در دفترهای رنگی انجام می‌شود.

 دفترهای رنگی می‌توانند برای آموزش خوشنویسی به کودکان و نوجوانان بسیار مفید باشند. رنگارنگی صفحات می‌تواند فرآیند یادگیری را جذاب‌تر کند و باعث افزایش جذابیت و لذت در فعالیت‌های خوشنویسی شود.

یکی از معایب دفاتر رنگی خوشنویسی این است که، به دلیل استفاده از رنگ بر روی کاغذ این نوع دفاتر، ممکن است در معرض آسیب بیشتری قرار گیرد، بنابراین نگهداری از آثار هنری در این دفاتر سخت تر خواهد بود.  

راهنمای خرید بهترین دفتر خوشنویسی.www .aradbindingco.4 2 1

دفتر خوشنویسی خاص و مخصوص

در دفترهای مخصوص خوشنویسی، از کاغذهای باکیفیت تری برای پروژه‌های خوشنویسی خاص و هنری استفاده می‌شود. کاغذهای این دفترها ویژگی‌هایی دارند که برای خوشنویسان حرفه‌ای و علاقه‌مندان به خوشنویسی هنری بسیار مهم‌اند:

 • وزن : و ضخامت: کاغذهای دفتر خاص خوشنویسی معمولاً وزن : و ضخامت زیادی دارند که استحکام بیشتری دارند. این ویژگی مهمی است، زیرا از شکنندگی کاغذ هنگام خوشنویسی جلوگیری می‌کند.
 • سطح مناسب:کاغذهای دفتر مخصوص خوشنویسی، دارای سطوح مختلفی برای خوشنویسی هستند. این سطوح ممکن است زبر یا پاک کردن باشند و به ابزارهای نوشتن واکنش نشان دهند که متناسب با استفاده و نوع نوشتن هر فرد، باید سطحی مناسب از کاغذ انتخاب شود.
 • عدم جذب جوهر: برخی از کاغذهای دفترخاص خوشنویسی به خوبی جوهر و مرطوبیت را جذب می‌کند  که همین امر تاثیر بسزایی در پاکیزگی و تمیزی کار نهایی خطاط خواهد داشت.
 • ماندگاری رنگ: کاغذهای این نوع از دفاتر به خوبی رنگ‌های قلم‌ها و مواد نوشتاری را حفظ می‌کنند، بدون اینکه رنگ‌ها پخش شوند و یا به لبه کاغذهای دفتر سرایت کند.
 • طراحی‌های خاص: بسیاری از کاغذهای این دفتر، دارای طرح‌ها و جلدهای خاصی هستند که به شما امکان می‌دهد پروژه‌های خوشنویسی خود را هر چه بهتر و زیباتر انجام دهید.
 • مقاومت در برابر زمان: کاغذهای خاص خوشنویسی معمولاً از مواد باکیفیت و اسیدیته کم تهیه می‌شوند که باعث مقاومت در برابر زمان و پیری می‌شوند. اما ممکن است گران‌تر باشند در نتیجه برای مصرف عمومی مناسب نخواهند بود.

بطور کلی نوع دفتر خوشنویسی بستگی به اهداف و سلیقه شما دارد. اگر به بهبود مهارت‌های خوشنویسی خود و تمرین منظم علاقه دارید، دفتر خطاطی خط‌ دار مناسب است. اما اگر به طراحی‌های خوشنویسی هنری علاقه دارید و می‌خواهید نوشته‌های زیبا با رنگ‌های مختلف ایجاد کنید، دفترهای رنگی ممکن است گزینه مناسبی باشند.

در نهایت هم اگر خطاط حرفه ای هستید و پروژه های کاری مهم برای انجام دارید، دفاتر خاص خوشنویسی بسیار مناسب شما خواهد بود.

راهنمای خرید بهترین دفتر خوشنویسی.6

اندازه دفتر خوشنویسی و خطاطی

اندازه مناسب برای دفترهای خوشنویسی بستگی به نوع خوشنویسی و ترجیحات شما دارد. اما برخی از اندازه‌های متداول برای دفترهای خوشنویسی عبارتند از:

 • A4 (21×29.7 سانتی‌متر): این اندازه بزرگترین و متداول‌ترین اندازه دفترهای خوشنویسی است. اگر به خوشنویسی با حروف بزرگ علاقه دارید و می‌خواهید فضای بیشتری برای تمرین داشته باشید، این اندازه مناسب است.در کل این اندازه برای پروژه‌های بزرگ و نوشتن طولانی مناسب است.
 • A5 (14.8×21 سانتی‌متر): این اندازه کوچکتر از A4 است و برای خوشنویسی روزمره با حروف کوچکتر و تمرین در مکان‌های محدود مناسب است و حمل و نقل آن هم راحت‌تر می‌باشد.  
 • B5 (17.6×25 سانتی‌متر): این اندازه میانی بین A4 و A5 است و برای کسانی که به خوشنویسی با حروف متوسط علاقه دارند، مناسب است.
 • دفترهای اختصاصی: برخی از خوشنویسان دفترهای خوشنویسی با اندازه‌های خاص و سفارشی تهیه می‌کنند که به نیازها و سلیقه‌های خود تنظیم می‌شوند.
راهنمای خوشنویسی .۶

انواع جلد در دفتر خوشنویسی

دفترهای خوشنویسی معمولاً با انواع مختلفی از جلدها عرضه می‌شوند که می‌تواند تاثیر زیادی بر استفاده و ظاهر دفترخطاطی داشته باشد.

 • جلد نرم یکی از أنواع جلدهاست که جلد از کاغذ ساده استفاده شده است و برای خوشنویسی عمومی و تمرینات مناسب هستند. همچنین، انعطاف‌پذیر و سبک اند.
 • دفترهای خوشنویسی با جلد سخت عمدتاً برای محافظت بیشتر از نوشته‌های خوشنویسی استفاده می‌شوند. این جلدها معمولاً از کاغذ سخت یا کارتن تهیه می‌شوند و به دفتر یک شکل ثابت و سخت‌تر می‌دهند.
 • جلد چرمی هم جلدی از چرم دارند که به آنها ظاهر شیک و زیبا می‌بخشد. این دفترها به عنوان دفترهای خوشنویسی لوکس، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • دفترهای با جلد باز دارای جلدی هستند که به صورت بالایی باز می‌شوند و به شما امکان می‌دهد به راحتی و بدون مانعی خوشنویسی خود را به راحتی انجام دهند.
 • جلد حلقوی یا  اسپیرال که این نوع دفترها دارای جلد با سیم حلقوی هستند و به شما امکان می‌دهد صفحات را به آسانی بچرخانید تا  دفتر را کاملاً باز کنید.
راهنمای خرید بهترین دفتر خوشنویسی.www .aradbindingco.7 2

تعداد صفحات دفتر خوشنویسی

تعداد استاندارد صفحات دفترهای خوشنویسی معمولاً متغیر است و بسته به سازنده و نوع دفترمتفاوت است.

برای تمرین، بهبود مهارت‌های خوشنویسی و یادگیری خوشنویسی معمولاً از دفترهایی حاوی ۵۰ تا ۱۰۰ صفحه استفاده می کنند که معمولا حاوی تمرینات و نمونه های مختلف خوشنویسی است.

برای پروژه های حجیم یا خوشنویسی مداوم ممکن است از دفترهایی با تعداد برگ : ۲۰۰ صفحه و یا بیشتر استفاده شود.

همچنین شما می‌توانید دفترهای خوشنویسی با تعداد صفحات دلخواه خود را سفارش دهید.

نتیجه گیری

دفتر خوشنویسی به عنوان یک ابزار مهم برای تمرین، آموزش، و بهبود مهارت‌های خوشنویسی تلقی می‌شود. برای خرید بهترین دفترخوشنویسی باید به نیاز استفاده خود توجه کرد.

بر طبق مطالب ذکر شده در خطاطی با توجه نوع قلم، لازم است درجنس صفحات کاغذ استفاده شده در دفتر خوشنویسی دقت بیشتری کرد، زیرا بسته به نوع جوهر و ماندگاری نوشته ما انتخاب کاغذ اولویت بسیار مهمی دراین زمینه برای ما خواهد بود.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد ویژگی‌های دیگری مانند اندازه، جلد و تعداد صفحات دفتر خوشنویسی می‌تواند به بهبود خوشنویسی کمک کرده  و تاثیر بسزایی بر کیفیت خطوط و نوشته‌های خوشنویسی گذارد و به خوشنویسان انگیزه‌ی بیشتری برای تمرین بدهد.
با توجه به این نکات، می‌توانید بهترین دفترخوشنویسی را برای خود پیدا کنید و مهارت‌های خوشنویسی خود را بهبود بخشید.

در همین زمینه مجموعه آراد توانسته دفترهای مناسب و با کیفیتی در زمینه نوشتن های روزمره و عمومی تولید کند. این مجموعه مفتخر است دفترهایی با کاغذ با کیفیت و جلدهای مقاوم و رنگارنگ با طراحی های جذاب را تولید کرده و به عموم مردم عرضه بدارد.

مجموعه آراد این امکان را برای همگان فراهم کرده تا با استفاده از دفترهای زیبای خود لذت نوشتن را برایتان جذابتر کند. 

جهت مشاهده موجودی کد تخفیف ها به صفحه اینستاگرام مجموعه آراد مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *